Hlavní strana >> Možné způsoby magnetování |
Možné způsoby magnetováníPřednostní osa orientace.
Pod pojmem přednostní osa orientace se rozumí uspořádání magnetických krystalů do určitého směru. V této přednostní ose orientace dosahuje trvalý magnet svých nejlepších magnetických parametrů; musí být magnetován v této ose.
Přednostní osy orientace se dosáhne tím, že během lisování je materiál (prach) vystaven silnému vnějšímu magnetickému poli. Magnety kruhové a válcové mají osu orientace většinou axiální, u hranolů prochází výškou, u segmentů je diametrální nebo radiální.
1. Izotropní permanentní magnety.
Nemají žádnou přednostní osu orientace. Směr a způsob magnetování je tedy libovolný.
2. Anizotropní permanentní magnety.
Jsou lisovány v magnetickém poli a dostávají tak přednostní osu orientace. Dobré magnetické vlastnosti mají pouze v této ose a mohou být magnetovány pouze v této ose. Při stejném objemu magnetu se dosáhne vyššího magnetického toku nežli u magnetů izotropních. Remanence je přibližně dvojnásobná.
3. Permanentní magnety s axiální přednostní osou orientace.
Takto, tzn. axiálně, jsou orientovány kruhové a válcové magnety a hranoly přes výšku.
4. Permanentní magnety s diametrální přednostní osou orientace.
Pro zvláštní aplikace, kupříkladu u kruhových či válcových permanentních magnetů motorů nebo čerpadel, je přednostní osa orientace diametrální (kolmo k ose rotace).
5. Permanentní magnety pólově orientované.
Zde jsou póly uspořádány tak, jak bude provedeno pozdější vícepólové magnetování. Tyto trvalé magnety se používají převážně ve spojení se senzory, v pohonech motorů nebo v generátorech. Remanence je přibližně 1,5 ÷ 2 násobná v porovnání se stejným isotropním materiálem.
Magnetování trvalých magnetů.
K namagnetování až k nasycení potřebují permanentní magnety ze vzácných zemin ve srovnání s tvrdými ferity přibližně dvou- až čtyřnásobnou intenzitu magnetického pole.
Takové potřebné intenzity magnetického pole však už nelze dosáhnout pomocí systémů pro trvalé magnety. K tomuto jsou nezbytné systémy magnetovacích cívek s vysokým výkonem. Z diagramů lze vybrat intenzitu magnetického pole, potřebnou k nasycení příslušného magnetického materiálu. Křivky se vztahují na jednotlivé skupiny materiálu a znázorňují intenzitu magnetického pole pro první namagnetování.
K přemagnetování nebo novému namagnetování kusů, odmagnetovaných ve střídavém poli, jsou nutné značně vyšší intenzity magnetického pole. Permanentní magnety s axiální nebo diametrální orientací jsou magnetovány v cívkách s pulzním polem. Vyžaduje-li aplikace určitý způsob magnetování (např. vícepólové sektorové), musí být zhotoveny speciální cívkové systémy, přizpůsobené tvaru a rozměru permanentního magnetu.
Kontrola magnetických hodnot
Při vstupu a výstupu zboží se vyhotovují demagnetizační křivky. Při výstupu zboží je možno dodatečně určit magnetický moment. Jelikož u multipólových přednostních os orientace už není možno změřit magnetický moment , doporučuje se měření magnetického toku speciálními měřicími cívkami. Existuje doplňková možnost měření magnetické indukce na povrchu pomocí Hallovy sondy a indukovaného napětí. Intenzita magnetického pole, nutného k namagnetování.
Na základě různých tvrdících mechanizmů se dají trvalé magnety ze vzácných zemin různě lehce zmagnetovat. Magnetické tvrzení u NdFeB a SmCo5 se zakládá na procesu tvorby zárodků zatímco u Sm2Co17 se jedná o vylučovací tvrzení.
Magnety jsou syceny prakticky až na 100%, pokud není požadováno jinak.
Křivky jsou reprezentativní pro příslušné materiálové skupiny a jsou založeny na experimentálních hodnotách. Odpovídají novým křivkám po tepelném zpracování. Trvalé magnety, demagnetované ve střídavém magnetickém poli se dají namagnetovat podstatně obtížněji.
| Informace...Jestli chcete zakoupit supermagnet tak vstupte na www.neomag.cz kde naleznete nejvetší sortiment u nás za bezkonkurenční ceny. |